Άραγε πώς νιώθει ένας έφηβος τη στιγμή που υπογράφει ένα άρθρο στις στήλες του περιοδικού; Αδιαφορεί για το σύμπαν; Στοχάζεται πως αναμετριέται με τους συνήλικους εφήβους, με την άλλη άποψη; Χαίρεται τη χαρά της δημιουργίας, γίνεται μικρός Θεός; Χαμογελά στο συνεργάτη του; Ψάχνει επιβεβαίωση στο δάσκαλό του; Δείχνει τα επιτεύγματα της ομάδας σε γονείς και φίλους; Κάνει "κάτι παραπάνω"; Ας είναι... αυτό το κάτι παραπάνω, το καθημερινό, το παρεΐστικο ή το μοναχικό, το απλό, το σχεδόν τίποτα... αυτό είναι που μας κάνει ανθρώπους με αποστολή, ανθρώπους δοτικούς, ανθρώπους με καρδιά ταξιδιάρικη και πεισματάρα.
Ας είναι καλοτάξιδο στα μέσα μας το τεύχος ΔρωΜΕνΑ Φεβρουαρίου 2024. Και στα επόμενα!

Οι συντελεστές του σχολικού περιοδικού ΔΡΩ.Μ.ΕΝ.Α. - καθηγητές και μαθητές - έδωσαν μια ανοιχτή "γιορτή - παράσταση" αφιέρωμα στη σφαγή των Καλαβρύτων από τους Γερμανούς κατακτητές το 1943. Η γιορτή πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της 5ης Νοεμβρίου 2023 και ήταν ανοιχτή για το κοινό.

Θεματικές της ομάδας Ψηφιακών Δεξιοτήτων

Θεματικές της ομάδας Ψηφιακών Δεξιοτήτων Hundreds of developers have been improving Joomla! since the first version was released in 2005. This immense effort has made Joomla! very popular, easy to use, stable and secure. Joomla! has thousands of free extensions and templates allowing you to customize your site to fit your specific needs.

Το ΔρωΜΕνΑ είναι το σχολικό περιοδικό του 2ου ΓΕΛ Καματερού. Έρευνες, συνεντεύξεις, ώρες γραψίματος, κόπος και ομαδικότητα γέννησαν τη δημιουργία του περιοδικού. Η ερευνητική, συγγραφική και συντακτική ομάδα δούλεψαν με σοβαρότητα και συλλογικότητα για την επίτευξη του σκοπού μας. Για πρώτη φορά φέτος μια ξεχωριστή ομάδα μαθητών, η ομάδα ψηφιακών δεξιοτήτων, επισφράγισε αυτό που πάντα διέκρινε τον πολιτισμό της ομάδας του περιοδικού: την εποικοδομητική χρήση των νέων τεχνολογιών. Μέσα από το περιοδικό εξερευνούμε, αναπτύσσουμε και παρουσιάζουμε ποικίλα θέματα, εξίσου ενδιαφέροντα για όλους, για τα οποία εργάστηκαν άτομα εντός και εκτός του σχολείου. Η αρθογραφία του τεύχους Μαρτίου 2023 αντλεί υλικό από το εκπαιδευτικό σύστημα, τις διδακτικές επισκέψεις / εκδρομές, τη δημιουργική γραφή, τις τέχνες, τις σχολικές γιορτές, την επικαιρότητα και πολλές άλλες ενδιαφέρουσες θεματικές.

Ο στόχος του περιοδικού ΔρωΜΕνΑ κρύβεται πίσω από το όνομά του: Δρώ Μαθαίνω Ενημερώνομαι Αλλάζω!

Δίνοντας στις λέξεις ένα ιδιαίτερο χρώμα ξεδιπλώνεται ένα περιβάλλον δημιουργικό και μαγικό.

Δρώντας ως ερασιτέχνες συγγραφείς άρθρων, ως ερευνητές διαφόρων θεμάτων με πυξίδα την μεταξύ μας συνεργασία...

Στις σελίδες του πρώτου τεύχους του περιοδικού μας, ΔΡΩ.Μ.ΕΝ.Α. (17 Μαρτίου 2022), φιλοξενήθηκε το διήγημα της Μαρίας Λεκάκη, μαθήτριας της Γ΄ τάξης του Λυκείου μας, με τίτλο «Το τρένο ενός ανωνύμου Θεού». Με χαρά ανακοινώνουμε πως το διήγημά της διακρίθηκε στον 4ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό, που διοργάνωσαν οι Πνευματικοί Ορίζοντες Λεμεσού και κατέκτησε το 1ο βραβείο στην κατηγορία των μαθητών Γυμνασίου-Λυκείου.

Πολλά συγχαρητήρια Μαρία!

Για λήψη του βραβείου πατήστε εδώ.