33η Εθνική Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων

Το Σχολείο μας συμμετείχε για δεύτερη φορά  στην 33η Εθνική Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων ( European  Youth Parliament ) που διεξήχθη στους χώρους του Deree College και της Cosmote Academy, 21  -  23  ΑΠΡΙΛΙΟΥ  2016, και  εκπροσωπήθηκε επάξια από τη Δέσποινα  Λαμπροπούλου του Β3.

Στη φετινή Συνδιάσκεψη της Αθήνας πήραν μέρος μαθητές και μαθήτριες από δημόσια και ιδιωτικά λύκεια του νομού Αττικής, χωρίσθηκαν σε 10 επιτροπές ( ανάλογες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου), ανέπτυξαν την επιχειρηματολογία τους για  θέματα της ευρωπαϊκής επικαιρότητας και συνέταξαν ψηφίσματα τα οποία στάλθηκαν στους Έλληνες ευρωβουλευτές.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων είναι μια προσομοίωση των λειτουργιών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που καθιερώθηκε ως θεσμός το 1987 στο Φοντενεμπλό της Γαλλίας,  με στόχο να προωθήσει την ευρωπαϊκή διάσταση στην εκπαίδευση. Η γλώσσα του συνεδρίου  είναι η αγγλική.