Σύνδεση

Ο μαθητής του Β4 Στυλιανός Φωτίου και η μαθήτρια του Γ2 Νικολέττα Μαράζα μετείχαν στην ομάδα των 24 μαθητών από την Περιφέρεια Αττικής που παρακολούθησαν την ημερίδα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις 17 Οκτωβρίου 2013 στο Στρασβούργο. Η επιλογή τους έγινε μέσω της συμμετοχής τους σε διαγωνισμό γραπτού δοκιμίου με τίτλο :Η συμβολή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη μείωση του δημοκρατικού ελλείμματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση που διεξήχθη στις 16 Σεπτεμβρίου 2013,στο πλαίσιο του προγράμματος ΕYROSCOLA.

Από τα Δημόσια και Ιδιωτικά Λύκεια της Γ΄Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Αθήνας επιλέχθηκαν  6 μαθητές.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο κάλυψε κατά κύριο μέρος τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής.

Η ομάδα των μαθητών με δυο συνοδούς καθηγητές που όρισε η Γ΄ΔΔΕ Αθήνας ταξίδεψε για το Στρασβούργο στις 16 Οκτωβρίου .

Στην ημερίδα που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα συνεδριάσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου,στις 17 Οκτωβρίου, είχαν την ευκαιρία να εκφωνήσουν μια εισήγηση σε θέμα που  είχαν αναλάβει  να επεξεργαστούν.

Επέστρεψαν στις 18 Οκτωβρίου, γοητευμένοι από την εμπειρία.